Celenit Nedir?Celenit Nedir?

Celenit, mineralize köknar ağacı yününün, mineral bir karışım olan Portland çimentosu ile kaplanması sonucu elde edilen, ısı ve akustik yalıtım özellikli bir panel serisidir. Ayrıca, Celenit ürünleri bir veya iki panelin, diğer yalıtım ürünleri ile birleştirilmesi suretiyle üretilen ve tüm malzemelerin en önemli özelliklerini tek parçada birleştiren, önemli sandviç panel serilerini içermektedir.

Celenitin %65 i, uzun, sağlam köknar ağacı liflerinden, kalan %35 i mineral yapıştırıcı olan ve çoğunluğu oluşturan Portland çimentosundan imal edilmektedir. Lifler mineralizedir ve ağacın mekanik özelliklerinin elde edilmesi esnasında, biyolojik bozulma sürecinin durdurulduğu, liflerin hareketsiz hale getirildiği ve yangına dayanım seviyesinin artırıldığı bir süreç sonucunda elde edilir. Bu lifler daha sonra Portland çimentosu ile kaplanır ve hep birlikte basınç altında, şeklini muhafaza eden, dayanıklı, yekpare ve uzun ömürlü yapısı elde edilir.

Ağacın hücresel yapısı, yalıtım paneline hafiflik ve elastikiyet vermektedir.
Ses yutumu ve harcın her türlü formuna mükemmel yapışma kabiliyeti, lifler arasındaki boşluklar nedeniyledir.
Ağaç ve Portland çimentosunun karışımı ve basınç altında birleştirilmesi, panelin, inşaat sektöründe herzaman geçerli olan bütünlük ve sağlamlık özelliklerini belirlemektedir.
Bu özellikler, Celeniti inşaat sektöründe, çok uygun, çok amaçlı bir ürün yapmaktadır.

Kullanım Yerleri :

• Beton dökümlerdeki yalıtım
• Döşeme yalıtımı
• Çatı yalıtımı
• İç ve dış kaplama, mantolama
• Yangın dayanımlı duvarların yüzey kaplaması
• Ahşap ve metal yapılarda yüzey kaplama
• Döşemeler ve bitişik odalar arası akustik yalıtım
• Ses yutucu tavanlar

Nefes alıcı özellikleri ve bünyesinde zararlı elemanların bulunmayışı, onu biyolojik mimarinin prensiplerini karşılayan doğal bir malzeme olarak tanımlar.

Celenit eco-biocompatible olarak ANAB (Italian National Association for Bioecological Architecture), IBO (Österreichisches Institut für Baubiologie - Wien), IBN (Institut für Baubiologie Neubeuern - Germany) tarafından sertifiye edilmiştir.i

Celenit, kalite sistemleri ile uyum halinde ISO 9001:2000, certificate IT 2161 kurallarını uygulayan bir firma tarafından üretilmektedir.Köknar Ağacı Yünü, Neden?

Köknar, bu tip ürün için en uygun ağaçtır. Lifleri çok dayanıklı ve kanal şeklindedir. Elde edildiği çok kıymetli ağaç gibi, sağlam, dayanıklı ve hafif bir panel olarak sonuç verir.Portland Çimentosu, Neden?

Mineral bağlayıcı ve ağaç yününden oluşan paneller arasında, bağlayıcı olarak Portland çimentosu kullanılanlar, en iyi ısı yalıtımına sahip olanlarıdır.

Ayrıca, Portland çimentosu:

• Panelleri tamamen su geçirimsiz, donmaya karşı dayanıklı ve nemden etkilenmez hale getirir ve çok zor sıcaklık şartları altında kullanılmalarını sağlar. Panellerin Portland çimentosuyla harika performansının kanıtı, Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından nemli ortamlarda çimentonun davranışının, diğer mineral bazlı bağlayıcılarla karşılaştırılması suretiyle yapılan bir çalışmada elde edilmiştir.

• Panellerde küfün oluşumunu engellemesi suretiyle en zor koşullarda bile biyolojik bozulmalara karşı direnç sağlar. Aslında, yerle temas halinde olup, eski binalardan çıkan bazı panellerin, sağlıklı bir ağaçtan çok daha az küf barındırmakta olduğu, kalifiye bir laboratuardaki araştırmanın sonucunda elde edilmiştir.

• Lifleri yangına karşı dirençli hale getirir. Aslında, yangın durumunda, toksik gaz ve duman çıkarmaz, damlamaz, alevlerin yayılmasını engeller. Çok titiz İsviçre kanunları köknar ağacı yünü ile Portland çimentosunu pratik olarak yanmaz ve sınıf 6.q.3 olarak nitelemesine rağmen, yangın sınıfı Class 1 (B1) olan bir üründür.

• Ürünün gittikçe taşlaşması ve kuvvetlenmesi, zaman içerisinde çimento içerisindeki kirecin karbonasyon süreci nedeniyle meydana gelir. Bu süreç, eski köylerden, belli başlı anıtlarda şimdiye kadar yaşamasıyla mimari mirasımıza kazandırmıştır!

Portland çimentosu ile ağacın kombinasyonu, hafif ve birçok boşluklardan oluşan gözenekli bir yapı oluşturur. Paneller, duvarlar ve döşeme aralarında kullanıldığında harika bir ses yutucuya ve akustik yalıtım malzemesine dönüşerek ses dalgalarını istenilen hale getirir.

Araştırma sonuçları aşağıdaki gibidir:

Portland çimentolu paneller, sert köşeleri ve lifleriyle diğerlerine sıkıca yapışmış ve bozulmamış durumda olduğunu gösteren tek malzemedir. "Bağlayıcıya teşekkürler" (Portland çimentosu). Bu açıdan, Padua Üniversitesi, panellerin donması ve çözülmesi periyotları ve miktarı konusunda harika sonuçları olan bazı önemli çalışmalar ortaya koymuştur.Ses Yalıtımı

Bugün, iyi bir ses yalıtımı evlerimiz için öncelikli standart haline gelmiştir. Akşam eve döndüğümüzde; sohbet edip, müzik dinleyip sakince dinlenebilmeyi umarız. Öncelikle ve çoğunlukla konfor düşüncelerin dışarıda bırakıldığı ve insanın kendini evde hissetirebileceği şekilde planlanmış ev demektir.

Ancak, akustik konforun nasıl sağlanacağı hususu; kuralları, planlamayı ve uygulamayı gerektiren bir problemdir. Celenit burada, kendi özelliğini ortaya koymaktadır. Ahşap yünü gibi doğal bir ürünün harika kalitesi geniş bir biçimde beğenilmektedir ve bir seri laboratuvar testleri çok farklı teknolojik çözümlerin proje uygulamalarını yerine getirdiğini göstermiştir. Her bir çözüm, en fazla akustik efektiflik, dayanıklılık, mekanik direnç, yangın dayanımı ve biyolojik uyumluluk sağlamaktadır.

Testlerin sonuçları için tıklayınız


Celenit Neden Kullanılır

Celenit aradığınız doğal yalıtım malzemesidir.

• Odalarınızda yalıtım sağlayarak, nemi gidererek ve sizi yangından koruyarak, yaşama koşullarınızı geliştirir;

• Zararlı malzeme ve elektrostatik yüklerin bulunmayışı nedeniyle, nefes alması, ısıyı tutması özellikleriyle , evinizi güvenli ve sağlıklı hale getirir;

• Gürültü seviyelerini düzenleyerek, ses iletimini engelleyerek, soğuktan, sıcaktan ve yangından koruyarak, konforlu bir çalışma ortamı yaratır;

• Hygrometrik düzenleyici olarak çalışır. Diğer deyişle fazla nemi yutar, ve bozulmadan şartlar normale döndüğünde serbest bırakır;

• Çevre dostudur, doğal ürünlerden üretilmiştir, üretimde ve yerleştirmede kirlilik yaratmaz ;

• İşlemesi ve kullanması kolaydır, size zaman ve para kazandırır;

• Kendiniz uygulayabilirsiniz;

• KALİTE/ FİYAT oranı son derece uygundur.

Celenit Ürün Performansı


Performans

TanımIsı yalıtımı ve ısı kütlesi :


Değişken ısı kavramında, binaların inşaatında bir kural olarak, yapının hem yalıtım hem de ısı biriktirme özelliği önem arzetmektedir. Celenitin, normal yalıtım ürünlerine göre 20 kat daha fazla kapasitede ısı biriktirme özelliği bulunmaktadır.Biofiziksel performansı :


Celenit doğal ürünlerden oluşmaktadır:
• ağaç, mükemmel bir doğal ürün;
• mineral komponentler, kaya gibi doğada bulunan aynı bileşim.
Bundan dolayı ;hem üretim aşamasında, hem montaj esnasında, hem geri dönüşüm safhasında, hem yeniden kullanılabilecek çöp durumunda kirletme riski yoktur. Bu durumları kanıtlayan çok kuvvetli deliller vardır: ürünler, sağlığa zararlı metaller içermez, zararlı gazların oluşmasına izin vermez, radyoaktif değildir ve tutuşmaz. Bina malzemelerinden arta kalan kullanılmış çöpler, ortak çöplüklere kaldırılabilir.
Celenitin fiziksel karakteristikleri,isimlendirirsek nefes alma kabiliyeti, elektrostatiK elektriklenmeye imkan vermemesi, ısıyı biriktirebilme kabiliyeti ve nemi düzenleyebilme özelliği en üst seviyede yaşam konforu sağlamaktadır .
Üretimde, biyolojik ve kimyasal değişimler olmadığından, Celenitin sınırsız bir ürün ömrü vardır. Aslında, performansı zaman içerisindeki karbonasyon süreci nedeniyle gelişmektedir.
Celenitin eco-bio uyumlu olduğu ANAB tarafından, 21/03sertifiye edilmiştir.Akustik özellikleri :


Celenit panelin; kütlesi, hücresel yapısı, düşük esneme katsayısı, içeriksel ses azaltıcı kabiliyeti gibi özellikleri, bu iyi ürünü hem gürültü düzenleyici ( ses yutucu ) hem de ses iletimini azaltıcı ( akustik yalıtım ) yapmaktadır.Ürün ömrü :


Ürün ömrü sınırsızdır.. 1930 ların başlarında restore edilen binalarda, Portland çimentosu ile mineralize köknar ağacı yününden yapılan paneller, çok iyi durumda bulunmuşlar ve değiştirilmelerine ihtiyaç duyulmamıştır. Deneylere dayanan bulgular, böylelikle Padua Üniversitesince yapılan araştırmalarla onaylanmıştır. Elektronik mikroskopla yapılan testler, hem son üretilenlerde hem de 20 yıl önceki panellerde, ahşap liflerinin hücre yapısının mükemmel bir koruma sağladığını kanıtlamıştır. Liflerin mineralize işlemle doyurulmaları ve yangın geciktirmedeki esaslılığı, Portland çimentosundaki var olan silikatların etkisiyle birlikte, lifleri tamamen biyolojik, kimyasal ve meteorolojik olaylardan korumaktadır. Zaman içerisinde Portland çimentosunun içindeki kirecin karbonasyonu, panelin direnç seviyesini artırmaktadır.Yangına karşı tepki :


Yangına karşı gösterdiği özellik olarak Celenit, Class 1 ( B1) seviyeli bir üründür. Yangın durumunda, toksik gaz ve duman çıkarmaz, damlamaz, alevlerin yayılmasını engeller. İsviçre kanunları köknar ağacı yünü ile Portland çimentosunu, taşyünleri gibi pratik olarak yanmaz ve sınıf 6.q.3 olarak niteler. Fransız ve Alman kanunları bu malzemelerin, halka açık çok katlı araba parklarında döşeme yüzeylerinde, yanmaz malzemelerin kullanılabileceği yerler kapsamında kullanılmasına izin verir. DIN bölüm 4 ile uyumlu olarak, " Bina malzemelerinin ve yapı komponentlerinin yangına karşı tepkisi " başlığı altında, "Çimento ve ağaç yününden yapılan ürünler, yapı komponentlerini yangından korumak için uygundur." ibaresini taşımaktadır. Aslında tatmin edici bir şekilde bu malzemelerin yangına direncini artırarak, bir ısı kalkanı olarak davranırlar. Bu, malzemelerin açık gözenekli yapısı sonucunda yalıtım özellikleri nedeniyledir ve doğrudan ateşle temas halinde olsa bile yapısal kabiliyeti nedeniyle patlamaya ve parçalanmaya konu olmaz, çok uzun süreler boyu değişmeden kalır. Yangın simülasyonları, Celenitin son derece yavaş biçimde ve alev çıkarmadan, panelin altındakileri koruyan dayanıklı bir kül kütlesi oluşturarak, yanma hızını bloklayıp azaltarak yandığını göstermektedir. Panellerin sıvayla veya yangın dayanımlı alçıplakayla kaplanması, yangın direncini artırmaktadır. Aynı değerlendirmeler Celenit L3, çok katmanlı taşyünlü panel için de yapılabilir.

Celenit P2 ve Celenit P3, çok katmanlı ve kendinden sönümlü polystyren tabakalı paneller açısından, yangın durumunda, ağaç-çimento karışımı kaplama, polystyrenin doğrudan yangınla temas etmesini ve yanma için gerekli olan havayla buluşmasını engeller. Ayrıca, füzyon durumunda, polystyren kendini saran panele yapışır. Böylece uçucu alevlerin yayılım hızını azaltır. Fransız kuralları, bu panellerin halka açık, 50 metre yüksekliğe kadar her türlü binada kullanılmasını onaylamaktadır.Diğer malzemelerle temastaki performans :


Celenit komple suya ve donmaya karşı tepkisizdir. Portland çimentosu panelleri su geçirmez hale getirir ve ağaç yününe yapışkanlığı donmasını engeller. Bundan dolayı, nemli ortamlarda, ne şişkinlik ne de ufalanma oluşmaz. Celenit 35 °C de 8 saat suya batırılma, sonra -10 °C 8 saat bekletilme suretiyle donma testlerini geçmiştir. Bu süreç 20 kez tekrarlanmıştır. Test sonunda, paneller bozulmamış ve sapasağlam bir durumda süreci tamamlamıştır. Aslında suyun hidrolik yapıştırıcıdaki pozitif etkisi nedeniyle başlangıç durumundan daha iyi seviyelere gelmiştir. ( Padua Üniversitesi tarafından yapılan araştırma). Suya tepkisizlik, panellerin açıkta depolanabilmesi gibi dış ortamlarda ve yüksek nemli koşullarda kullanılmasına imkan vermektedir.Suya ve donmaya karşı direnç :


Celenit komple suya ve donmaya karşı tepkisizdir. Portland çimentosu panelleri su geçirmez hale getirir ve ağaç yününe yapışkanlığı donmasını engeller. Bundan dolayı, nemli ortamlarda, ne şişkinlik ne de ufalanma oluşmaz. Celenit 35 °C de 8 saat suya batırılma, sonra -10 °C 8 saat bekletilme suretiyle donma testlerini geçmiştir. Bu süreç 20 kez tekrarlanmıştır. Test sonunda, paneller bozulmamış ve sapasağlam bir durumda süreci tamamlamıştır. Aslında suyun hidrolik yapıştırıcıdaki pozitif etkisi nedeniyle başlangıç durumundan daha iyi seviyelere gelmiştir. ( Padua Üniversitesi tarafından yapılan araştırma). Suya tepkisizlik, panellerin açıkta depolanabilmesi gibi dış ortamlarda ve yüksek nemli koşullarda kullanılmasına imkan vermektedir.Ortam nemini düzenleme :


Celenit panelleri hygrometrik düzenleyici gibi çalışır. Aşırı nemi yutar ve herhangi bir deformasyon olmadan, normal koşullar oluştuğunda tekrar serbest bırakır. (bakınız Teknik Özellikler). Bu açıdan bakarsak, Celenit panelleri tavanda kullanıldığında, yüzey çevreyi kuru tutar ve yaşam koşullarını daha iyi hale getirir.

 
Isı Köprülerini Düzenlemede Kullanılan Şeritler
Duvar ve Bölmelerin Ses Yalıtımında Kullanılan Şeritler
Teknik Özellikler
Kenarların Bitimi
 


Celenit Sertifikalar

The International Certification Network
Istituto Di Certificazione Della Qualità
Istituto Giordano - Rapporto Di Prova
Istituto Giordano - Test Report
Certificato di Conformità

Bize Ulaşın


+90 312 278 04 14